Ako vznikol nápad so smart skrinkami?

Patrik Dolinský, zakladateľ športovo-technologického startupu YourLOX

Išlo o bežný letný deň

Píše sa rok 2019, a ako už mám vo zvyku počas letných dní, kráčam na workoutové ihrisko v Parku Jama


Vonku je pekne, ja mám už po pracovnom dni a teším sa na svoju workoutovú rutinu. K nej vždy potrebujem športové pomôcky, ktoré si nosím z domu.


Primárne vykonávam cviky s vlastnou hmotnosťou, avšak rád si obohatím tréning o prvky kalisteniky, gymnastiky či niekedy dokonca aj jógy – hlavne pri rozcvičke a po tréningu v rámci strečingu. 

Chcel som viac

V tento deň som mal v ruksaku gymnastické kruhy, expandre, švihadlo a také tie rozkladacie bradielka, na ktorých sa super cvičia kľuky, ale aj stojky na rukách.

 

Bežne trénujem tak 90 – 120 minút, rôzne cviky … veľmi rád sa hrám a skúšam nové veci. Niekedy na mňa aj ľudia čumia, že čo to tam stváram. Zrovna v tento deň som však počas cvičenia dostal chuť na ťažký silový tréning. 

 

K nemu ale človek potrebuje aj závažie – napríklad jednoručky alebo kettlebell. Ale kettlebell mám doma. No a nosiť sa mi ho zo sebou nechce – obzvlášť, keď idem cvičiť rovno z officu a večer si idem ešte posedieť s kamošmi, a som na bicykli.  Tak som začal premýšľať, akým spôsobom by som si ho tu mohol nechať. 

Na začiatku to bola len úvaha

Čo keby som dal kettlebell na reťaz s číselným zámkom? To by som vedel omotať okolo stĺpu z workoutovej konštrukcie. No na druhú stranu to môže vadiť niektorým cvičiacim a eventuálne by to mohlo aj zmiznúť – niekto by mi to prerezal a bolo by.


Čo keby to bola skrinka? Nejaká kovová, podobná ako sú Alza boxy či Z-boxy od Packety. A ja by som mal od nej kľúčik. A vlastne ten kľúčik by nemusel byť fyzický, ale bola by to appka.


Kedykoľvek by som si to vedel otvoriť a požičať aj iné veci, ako napr. roller na rozmasírovanie, medicinbal alebo aj futbalku, nie? Však – tráva tu je, ľudia tu chodievajú hrávať aj basket, aj badminton, aj frisbee. Takže by to mohlo byť nielen pre cvičiacich, ale aj pre páry či rodiny s deťmi.

Zhmotnenie myšlienky

Zbalil som si v tom momente veci a „utekal“ domov. Vytiahol som papier, pero a začal písať:

 

„Ako by to mohlo vyzerať? Čo všetko by v nej mohlo byť. Kto by to platil? Koľko by stál prenájom? Na ako dlho? Čo keď to niekto nevráti? Ako nakódim appku? Ako dám dokopy kovovú skrinku? Ako vôbec zistím, že je o to záujem a nie je to len môj výmysel?“

 

A4 som zapísal tak rýchlo, že ma bolela ruka. Ale nápad bol na svete – zachytený na papieri.

 

Nastal čas sa o ňom odvážiť hovoriť, predstaviť ho priateľom a blízkym a získať prvú spätnú väzbu.

Spätná väzba

V tom čase som pracoval v slovenskej spoločnosti OCTAGO. Firma navrhuje, vyrába, dodáva a zároveň buduje rôzbe typy športovísk ako workoutové ihriská, detské ihriská či atletické ovály a fit zóny.

Nápad som predostrel chalanom na stôl. Páčil sa im, boli nadšení a hneď v tom videli pridanú hodnotu pre verejnosť. V tom čase sme sa ale potrebovali venovať iným aktivitám a investovať energiu do zlepšenia existujúcich procesov a expanzii na zahraničné trhy. Nápad tak šiel stranou.

 

Vložil som si ho do svoho „šuflíčka nápadov“, kde odpočíval do marca 2021. Hlave však pokoj nedal.

COVID a.k.a. priestor na rozmýšľanie

Ako iste všetci vieme, COVID dal priestor veľa ľuďom na sebareflexiu. U mňa to nebolo iné. Píše sa rok 2021, je marec, prichádza pomaly jar a je väčšia chuť cvičiť a zdržiavať sa vonku na čerstvom vzduchu.

 

V tom čase som potreboval ďalšiu životnú výzvu. Nejaký projekt resp. priestor na sebarealizáciu, niečo viac. Už počas vysokej školy som bol členom medzinárodnej neziskovej organizácie AIESEC pomáhajúcej študentom spoznávať svet, zapájal sa do univerzitných projektov a ešte aj brigádoval. Takže potenciál zvládať niečo navyše tam bol.

 

Zhodou náhod sa mi podarilo získať 60 minútovú konzultáciu u môjho kamoša Miša Duchoňa, ktorý sa živí ako kouč pre pracovný a osobnostný rozvoj. 

 

Viac-menej som bol presvedčený, že chcem začať na projekte športových smart skriniek (vtedy ešte nemali svoj názov :D). Tu som sa o tom však 100% uistil.

Kniha, ktorá mi zmenila život

Mišo ma riadne vyspovedal, pýtal sa fakt dobre a premyslené otázky a na konci mi odporučil jednu knihu. Šlo o „Designing Your Life“ od autorov Bill Burnett & Dave Evans.

 

Ide skôr o pracovný zošit ako o čítanie motivačných bludov. 

 

A tie cvičenia sú fakt mega! Odporúčam každému, kto stojí na životnej križovatke a potrebuje sa rozhodnúť – či v osobnom živote, či v pracovnom. A chce niečo zmeniť.

 

Urobil som si dané cvičenia a bolo to jasné. 

 

Dátum 25.4.2021 bol dňom, kedy som aktívne začal pracovať na budovaní svojho sna, svojej vlastnej firmy.

 

V júni 2021 som našiel spoluzakladateľov, absolvoval svoj prvý startupový akcelerátor, získaval spätné väzby, a tvoril. Budoval základy firmy, hľadal odpovede, učil sa nové pojmy, stretával nových ľudí a dostával prvé rany reálneho trhu. V októbri 2021 som sa v dobrom rozlúčil s OCTAGO a naplno pustil do YourLOX.

Dnes je to realita

A dnes sme tu. V moment, kedy píšem tento blog, je 25.9.2023, 18:08, máme na konte 22 LOXov v Bratislave, Žiline, Košiciach, Senici, Piešťanoch, Hlohovci a Dunajskej Strede.

 

Na ďalších lokalitách pracujeme a dokonca máme záujem o LOXy aj zo zahraničia, z krajín ako Spojené Kráľovstvo, Singapur, Francúzsko či krajiny regiónu V4 – Maďarsko, Česko a Poľsko. 

 

Tím aktuálne pozostáva zo 7 ľudí, máme za sebou rôzne výhry slovenských a európskych akcelerátov, získali sme viackrát po sebe granty a samozrejme, už máme aj prvé desiatky zákazníkov a prvé tisícky používateľov.

 

Teším sa – z toho, čo je a z toho, čo ešte len príde.

 

Ak by si sa chcel/a poradiť o svojom nápade, pokojne sa mi ozvi. Rád pomôžem. 

 

Patrik

Tím YourLOX

Webová stránka používa cookies. 🍪

Na personalizáciu obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu našej návštevnosti využívame súbory cookie. Informácie o tom, ako náš web používate, zdieľame so svojimi partnermi pre sociálne médiá, inzerciu a analýzy. Partneri tieto údaje môžu kombinovať s ďalšími informáciami, ktoré ste im poskytli, alebo ktoré získali v dôsledku toho, že používate ich služby.